background

Sıcaklık Stresine Dikkat

Sıcaklık Stresine Dikkat

Sıcaklık Stresine Dikkat

01 Temmuz 2021

Değerli üreticilerimiz, yurdumuzun uzun bir süre aşırı sıcak ve yüksek nemli hava dalgasının etkisi altında kalması bekleniyor. Birçok şehirde sıcaklıkların gölgede bile 39°’nin üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. Bu sıcak havalarda hayvanlarınızın sıcaklık stresini minimum kayıplarla atlatabilmesi için yüksek önem arz eden bazı konu başlıkları şöyledir;


✅ Tabloda gösterildiği gibi İneklerin kendilerini iyi hissettikleri belli sıcaklık ve nem aralıkları vardır. Bu aralıkların dışına çıkılması halinde hayvanlar strese girerler ve bu durum verim kayıpları ile ciddi problemlere yol açar. Normal şartlar altında bir inek, 0° ile 22° sıcaklık aralığında sorunsuz şekilde yaşamını sürdürebilir ancak aşağıda belirtilen maddelerin uygulanması çok çok önemlidir.

1️Su: Hayvanlarımız 365 gün boyunca temiz ve içilebilir suya ulaşır olmalıdır, suluklar ve su tankları temiz ve çalışır olmalıdır, özellikle yaz aylarında su, depolarda uzun süre bekletilmemeli, hayvanların önüne sürekli olarak taze su gelmelidir.


2️
Rasyon: Sıcak havalarda azalan süt veriminin asıl nedeni, ineğin stres nedeniyle yem tüketimini azaltmasıdır. Artan çevre sıcaklığı nedeniyle sığır strese girmekte ve tüm dikkatini ve enerjisini bu stresten kurtulmak için harcamaktadır. Bu nedenle sıcak yaz aylarında rasyon değişikliği yapılarak, rasyonun enerji miktarı, rutubet ve nem miktarı ile potasyum miktarı arttırılmalıdır, böylece sığırın tüketebildiği miktar yemle tüm ihtiyaçları karşılanmaya çalışılmalıdır.

 

3️ Yemleme Saatlerinin Değiştirilmesi: Yemlemenin günün serin saatlerine kaydırılması yem tüketiminde artış sağlayacak çok basit ama önemli bir uygulamadır, yaz aylarında azalan yem tüketimi dolayısıyla düşük süt verimi ile mücadelede başarı sağlayacaktır.

 

4️ Barınak: Özellikle hayvanların direkt olarak Güneş ile temas etmemesi ve daha rahat yem tüketebilmesi için gölgelikler çok önemlidir. Hayvanların serin ve gölgelik ortamda yem tüketimi artacaktır. Son olarak havalandırma bu tür sıcak havalarda çok önemlidir, özellikle orta ve büyük ölçekli işletmelerde havalandırma fanları ve fıskıyeler ile daha rahat ve ferah ortam sunulmalıdır.