background

Soğuk Havalarda Dikkat Etmemiz Gereken Hususlar

Soğuk Havalarda Dikkat Etmemiz Gereken Hususlar

Soğuk Havalarda Dikkat Etmemiz Gereken Hususlar

13 Ocak 2021

❗ Değerli üreticilerimiz, yurdumuzun uzun bir süre soğuk ve kar yağışlı sistemin etkisi altında kalacağı tahmin ediliyor. Özellikle bu soğuk havalarda hayvanlarınız için yüksek önem arz eden bazı konu başlıkları şöyledir; 


⚪İneklerin kendilerini iyi hissettikleri belli sıcaklık ve nem aralıkları vardır. Bu aralıkların dışına çıkılması halinde hayvanlar strese girerler. Normal şartlar altında bir inek, -6 derecenin altındaki havalarda bile sorunsuz şekilde yaşamını sürdürebilir fakat bunun için hayvanın kondisyonu, vücudunu saran kıl örtüsü gibi dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.


1️⃣  Su: Hayvanlarımız 365 gün boyunca temiz ve içilebilir suya ulaşır olmalıdır, sulukların ve su tanklarının donmadığından emin olmak için düzenli kontrollerin yapılması gerekir, su sıcaklığı 4-18° aralığında olmalıdır.


2️⃣  Rasyon: İneklerin soğuk havalarda vücut ısılarını korumak için daha fazla enerjiye ihtiyaçları vardır, özellikle vücut kondisyon skoru yetersiz olan ineklerin daha fazla enerjiye ihtiyacı olur, bu yüzden rasyonda gerekli ayarlamaları yapmak gerekir. Kaba yemler ve özellikle kuru otlar rumende daha fazla ısı açığa çıkardığı için rasyondaki miktarları arttırılabilir. Vücut kondisyonu zayıf ineklerin ve düvelerinde ayrı bir yerde daha yoğun enerjili bir rasyon ile beslenmeleri sağlanabilir. Rasyon konusunda diğer önemli husus ise bu tür olumsuz hava koşullarında gerekli yiyecek stoğu günler öncesinden yapılmalı, her türlü olumsuzluğa hazırlıklı olunmalıdır.


3️⃣  Barınak: Bu tür soğuk havalarda özellikle hayvanların ıslanmaması için altları sürekli temizlenmeli ve kuru olmasına dikkat edilmelidir, barınak içine giren rüzgar engellenmelidir, tüm bunlara dikkat edilirken barınağın oksijen miktarına dikkat edilmeli, barınağımız kapalı ise sık sık havalandırılmalıdır.